Projekta EUFORIA in EFDA-ITM-ISIP
Leon Kos in Jožef Duhovnik
Laboratorij za računalniško podprto konstruiranje - LECAD
Fakulteta za strojništvo
Univerza v Ljubljani
Laboratorij LECAD sodeluje v projektu EUFORIA in EFDA-ITM-ISIP pri razvoju vizualizacijskih orodij za znanstvene poteke izračunov na superračunalnikih HPC in GRID omrežjih.
EUFORIA (EU Fuzija za Iter Aplikacije) je projekt, financiran s strani Evropske unije v okviru sedmega okvirnega programa (FP7), ki bo zagotovil celovit okvir in infrastrukturo za simulacije jedra in plašča in turbulence, ki povezuje Grid omrežja in Visokozmogljivo računanje (HPC ), fuzijski skupnosti za modeliranje.
EUFORIA projekt bo okrepil zmogljivosti za modeliranje plazme velikosti tokamaka ITER s prilagoditvijo, optimizacijo in vključevanjem skupine pomembnih aplikacij (popularno imenovanih kod) za modeliranje plašča in jedra na različne računalniške paradigme kot so (serijske in vzporedne računalniške mreže in HPC). Vzpostavitev Grid in HPC storitev je bistvenega pomena za projekt. Napreden vidik projekta je dinamična povezava in integracija kod in aplikacij v znanstvenih potekih dela (workflows)) na skupku heterogenih platform v enotnem okviru poteka dela, ki ga omogoča orodje za znanstvene poteke. Vse to je potrebno, da se zagotovi potrebno vključevanje na ravni fizikalnih aplikacij. Vse to močno poveča možnosti integriranega modeliranja fuzije in fizike plazme in hkrati zagotavlja nove računalniške infrastrukture in orodja za fuzijsko skupnost na splošno.
Projekt EUFORIA je sestavljen iz dveh različnih faz, ki se delno izvajata vzporedno od začetka projekta in se v celoti združita v poznejših fazah.
Prva faza je faza razvoj in uporabe, ki obsega prilagoditev in optimizacijo izbranih kod, ki pokrivajo fiziko plašča in jedra za omrežja Grid in okolja HPC. Neločljivo povezano v to dejavnost je uvajanje računalniške infrastrukture, kjer je dostop do računskih gruč in visokozmogljivega računalništva, ki se razvijajo za člane projekta. Ta faza je tako usmerjena predvsem k razvijalcem kod in aplikacij, saj se osredotoča na podrobnost izvedbe in strukture fizikalnih kod. Za izvedbo teh naporov pri članih projekta ter širši fuzijski skupnosti za modeliranje so predvideni različne vodene delavnice o različnih vidikih prilagajanja koda. Spoznane "lekcije" pridobljene pri razvoju na področju fuzijskih kod bodo javno dostopne skupaj z neposredno podporo uporabnikom novim uporabnikom ki bodo prispevati svoje kode za platformo EUFORIA. Ta dejavnost sama bo zagotovila pomembne korake za nadaljnje modeliranje v fuzijski skupnosti.
Druga fazaje standardizacija in integracija aktivnost na tehnološkem področju, ki razvija tehnologije in orodja za zagotavljanje uporabniku pregledne metode za dodeljevanje računskih sredstev in načrtovanje in dinamično povezovanje fizikalnih kod. Taka tehnologija za izgradnjo zahtevnih potekov dela z optimiziranimi kodami kot sestavni del potekov in standardizirane strukture podatkov in prenosa metode se uporabljajo za razširitev modeliranja fizike primerne za razvojITER-ja. Ključni sestavni deli tukaj so prilagoditve skupnih podatkov v celotni strukturi simulacij plašča in jedra, prilagoditev orodij za orkestracijo potea dela in splošnih orodij za pregledovanje podatkov in vizualizacijo. Ta drugi del projekta je usmerjen predvsem k zagotoviti sredstev za izgradnjo širše skupnosti uporabnikov paketi kod, ki se nahajajo na platformi in v daljši perspektivi zagotavlja začetek za prilagoditev palete orodij, ki so v uporabljajo v širši skupnosti.
Projekt EUFORIA predvideva:
Poleg tega obstajajo številne aktivnosti ozaveščanja in širjenja informacij, načrtovanih za uvedbo v fuzijski skupnosti na splošno za razvoj infrastrukture in vzpostavitve stikov z drugimi infrastrukturami in raziskovalnimi projekti s podobnimi ali povezanimi usmeritvami.
Kot je razvidno iz zgornjega seznama, je projekt sestavljen iz niza povezanih delovnih paketov. Zahtevana je visoka raven usklajevanja in spremljanja, da se zagotovi pravočasno dostavo različnih komponent. Poudarek je bilo dan na zagotavljanju ustrezne upravljalske strukture in sredstev na različnih ravneh projekta.
Konzorcij EUFORIA vključuje naslednjih 14 evropskih institucij:
Projekt EUFORIA je bil zasnovana iz niza povezovalnih dejavnosti, storitev in skupnih raziskovalnih dejavnosti v skladu z naslednjo celotno organizacijo:
Povezovalne dejavnosti
Storitvene dejavnosti - uvajanje infrastrukture in delovanje
Skupne raziskovalne dejavnosti
NA1 zagotavlja podporo upravljanja in upravljanje za konzorcij kot celoto. Odgovornost NA1 je zlasti v globalnem usklajevanu med različnimi raziskavami in storitvenimi dejavnosti. Poudarek je predvsem na spodbujanju in zagotavljanje komunikacije znotraj raziskovalne dejavnosti in storitev, da se zagotovi popolno vključitev projektov.
Omogočile naj bi se povezave do drugih mednarodnih projektov in pobud, v GRID ali HPC tehnologiji, kot tudi vezi s fuzijsko skupnostjo. Upravljanje je odgovorno za stike z lastniki kod in uporabniki iz fuzijske skupnosti s ciljem sprostitve dodatnih računalniških sredstev za neposredno raziskovanje fizike z uporabo prilagojenih EUFORIA kod. Iskani bodo dodatni viri financiranja vključno s sredstvi iz EU in držav partnerjev.
Ko projekt napreduje v času in različnih aktivnosti postane bolj celovit. Nameniti je potrebno poudarek k podpori horizontalnih dejavnosti med različnimi JRA-ji kot tudi skupnem razvoju med raziskavami in servisnimi dejavnostmi. Učinkovito usklajevanje je potrebno za doseganje ciljev projekta. Eden od namenov usklajevanja med razširjanjem in dejavnostmi usposabljanja uporabnikov je, da se lahko usposabljajo tudi sami in delujejo za nadaljnje širjenje v njihovi skupnosti. Usklajevanje je bistvenega pomena za širšo dostopnost orodij za fuzijo EUFORIA uporabnikom in skupnosti razvijalcev kod.
Za uskladitev razvoja e-infrastrukture za modeliranje zahteve ITER-ja in ohranitev v stika z razvojem fizike in modeliranja, ki potekajo pri mednarodnih partnerjih v projektu ITER je bila v usmerjevalni skupini izbrana ekipa z močno podporo tehnologije.
Uspešno obvladovanje se kaže v izvajanju projekta kot celote, ki je pridobljen z dosledno spremljanjem in pregledom mejnikov ter odločitvi točk v nalogah in stalnim ocenjevanje napredka in izvajanja korektivnih ukrepov.
NA2 bo zagotovil znanstvenim uporabnikom ustrezno dokumentacijo in usposabljanja za izkoriščanje HPC in GRID infrastrukture tega projekta. Dejavnost zajema program usposabljanja, ki je namenjen uporabnikom omogočiti, da razvijejo potrebno znanje in spretnosti izkoristiti infrastrukture. Poleg tega bo projekt zagotovil celovit nabor dokumentacije, vključno z uporabniškimi "vodniki" in "pogosto zastavljenimi vprašanji".
Razširjanje bo bistveno pri ugotavljanju, doseganju in zagotavljanju ustrezne slike projekta in njegove potencialne uporabe možnih uporabnikov. Ta slika mora biti hkrati privlačna s poudarjanjem koristi, ki jih je mogoče dobiti z vstopom v DEISA, EGEE in EUFORIA GRID in HPC skupnosti. Razširjanje bo prav tako igrlo ključno vlogo pri potencialnih uporabnikih, s tem da se udeležijo dogodkov za razširjanje znanja. Pričakuje se, da bo razširjanje zagotovilo splošno sliko projekta.
Večina uporabnikov, razvijalcev in skupnosti bodo s projektom EUFORIA imeli svoj prvi stika s širjenjem dejavnosti. Obseg razširjanja skupnosti uporabnikov projekta bo odvisen od kakovosti in učinkovitosti ukrepov za povečanje ozaveščenosti o projektu.
Cilj te dejavnosti je zagotoviti napredna Grid omrežja, pooblaščena za znanstveno izračunavanje in jih usmeriti v podporo fuzijske skupnosti na evropskem raziskovalnem prostoru. Projekt povezuje porazdeljene računalniške vire v usklajene Grid, ki omogočajo fuzijskim raziskovalcem sprejem novih znanstvenih izzivov. Namen SA1 je vzpostavitev Grid infrastrukture za uporabo, vključevanje, vzdrževanje in poganjanje porazdeljene računalniške mrežne infrastrukture.
Smisel tega projekta temelji na utrjevanju raziskav z GRID omrežji po vsej Evropi. Infrastruktura bo združljiva z storitvami EGEE posrednikov, ki prispevajo k standardizaciji mreže GRID in utrjevanju e-infrastruktur v Evropi. Projekt bo sledil priporočilo mednarodnih organov, kot so e-IRG (Posvetovalna skupina za e-infrastrukturo) in GGF (Global Grid Forum).
Razvijalci kod v JRA2 so osredotočeni na optimizacijo kode znotraj skupnosti fuiike plazme. Da optimizacija dela pravilno morajo imeti razvijalci kod in znanstveniki dostop do ustreznih računalnikov za testiranje, odpravljanje napak in poganjanje. Poleg tega morajo biti opravljeni preskusi izvedljivosti v realna produkciji s strani znanstvenikov za katere je potrebno zagotoviti dostop do superračunalnikov.
Glavni cilj SA2 je torej zagotoviti dostop za razvijalce kodo in znanstvenike na napravah HPC in uporabniške storitve v različnih superračunalniških centrih (To je, CSC v Helsinkih, BSC v Barceloni in EPCC ( UEDIN) v Edinburghu).
SA3 bo zagotovil znanstvenikom ustrezne mehanizme podpore, da se uporabi HPC in Grid infrastrukturo tega projekta hitro in učinkovito. Tako bo en sam vmesnik za uporabnike, s ključno točko za stike, hkrati pa izkoristila vir znanja, ki se nahajajo v partnerskih institucijah. Zagotovila registracije uporabnikov, upravljanje virov in beleženje ter enotno služba za pomoč za vse uporabnike. Ta aktivnost podpira številne druge dejavnosti, kot so JRA1, JRA2, JRA3 in JRA4, kar zagotavlja izhodišče za uporabnike in se zagotovi hitro razumevanje vlog, tehnologij in orodij v vseh teh dejavnostih.
Naloga JRA1 je prireditev kod uporabljenih v fiziki plazme za namen modeliranja prenosa v jedru in plašču (Core in Edge Transport) arhitekturo Grid. Glavni cilj je, da preuči možnosti za arhitekturo Grid za fuzijske raziskave, začenši s podmnožico najprimernejših kod s področja transporta in turbulence v jedru in plašču. V prvem koraku bo prilagojena skupina zaporednih kod. V drugem koraku bosta s kodami sestavljena dva mešana poteka dela na omrežju Grid. Posebna pozornost bo namenjena povezave serijskih in vzporednih kod v poteke dela, ki bi bili v prihodnje koristni za fuzijo. Izkušnje tako v prenosu kode in upravljanju s podatki se bodo lahko uporabile za prihodnje fuzijske simulacije in poskuse.
V JRA2 bodo osrednje kode iz fizike plazme prilagojene za vzporedno izvajanje na superračunalniških sistemih sodelujočih HPC centrov. Cilj je, da programi delujejo hitreje in da se omogoči uporabo večjega števila procesorjev tako, da bi lahko reševali bistveno večje problem, s čimer se spodbuja raziskave v smeri popolnega modeliranja fuzije. Računalniške kode bodo zasnovane tako, da delujejo čim bolj učinkovito na trenutni Tera, kot tudi prihodnjih Peta generacijah sistemov HPC in prilagojeno delovanje kot sestavni delov znotraj okolja za poteke dela.
Spenjanje različnih računalniških modulov in kod zahteva veliko usklajevanja in strukturiranih podatkov o upravljanju sredstev in virov, da se učinkovito izrabljajo in načrtujejo. Potek dela v orodju za orkestracijo močno olajša proces vključevanja in določa strukturo ali okvir za izvajanje dodatnih nalog, kot so računske usmerjanje in interaktivno spremljanje ali nadzor. Prav tako predvideva možne vstopne točke za standardiziran dostop do podatkov in uporabniških orodij za obdelavo podatkov.
JRA4 je namenjen zagotavljanju množice poenotenih orodij za vizualizacijo kod integriranih v platformo. Nekatera od teh orodij se bodo uporabljala za naknadno obdelavo podatkov, pridobljenih s kodami, druge pa je potrebno vključiti v Kepler Workflow, da se omogoči vizualizacijo in spremljanje rezultatov v času izvajanja dela. Vizualizacijska orodja, razvita v JRA4 bodo temeljila na obstoječih odprtokodni programski opremi, kot je Python, numpy in matplotlib na eni strani in VTK na VisIt na drugi strani.
Raziskovalci laboratorija LECAD sodelujejo pri razvoju vizualizacijski orodij in povezavi le teh v okolje Kepler kar je prikazano na naslednjih slikah. Orodje za znanstvene poteke Kepler omogoča, da grafično izdelamo potek preračunov na HPC ali GRID tako, da povežemo različne podprobleme od zajema, priprave, pošiljanja problema za računanje pa do končne obdelave podatkov.
Vizualizacija Tokamaka simuliranega v kodi SOLPS z VisIt v orodju za orkestracijo Kepler.
Vizualizacija podatkov z VisIt in uporabo Unified Access Layer baze podatkov, ki je prirejena za fuzijske simulacije.
[1] HAEFELE, Matthieu, KOS, Leon, NAVARO, Pierre, SONNENDRÜCKER, Eric. Euforia integrated visualization. V: 18th Euromicro International Conference on Parallel, Distributed and Network-Based Processing, 17-19 Feb. 2010, Pisa, Italy. Los Alamitos: IEEE Computer Society, 2010, str. 498-502, ilustr. http://www.ieeexplore.ieee.org/xpls/abs_all.jsp?arnumber=5452425&tag=1, doi: 10.1109/PDP.2010.76. [COBISS.SI-ID 11372315]
[2] Francisco Castejon, Miguel Cárdenas-Montes, Antonio Gómez-Iglesias, Enrique Morales-Ramos, Bernard Guillerminet, David P. Coster, Eric Sonnendrücker, Isabel Campos Plasencia, Jan Åström, Jan Westerholm, José María Cela, Leon Kos, Lorna Smith, Marcin Plociennik, Marcus Hardt, Mats Aspnäs, Par Strand, Rainer Stotzka. EUFORIA: Grid and High Performance Computing at the Service of Fusion Modelling. 2nd Iberian Grid Infrastructure Conference. Porto (Portugal). May 12-14, 2008. ISBN 978-84-9745-288-5. pp. 115-127
[3] Rainer Stotzka, Enrique Morales-Ramos, Mats Aspnäs, Jan Aström, Miguel Cárdenas–Montes, Francisco Castejón, José María Cela, David P. Coster, Antonio Gómez-Iglesias, Bernard Guillerminet, Ahmad Hammad, Marcus Hardt, Leon Kos, Daniela Piccioni–Koch, Isabel Campos Plasencia, Marcin Plociennik, Gevorg Poghosyan, Lorna Smith, Eric Sonnendrücker, Pär Strand, Jan Westerholm. EUFORIA - Simulation Environment for ITER Fusion Research. 34thEuromicro Conference. Software Engineering and Advanced Applications. Parma (Italy). September 2-5,2008. ISBN 978-3-902457-20-3. DOI: 10.1109/SEAA.2008.11
Priponka | Velikost |
---|---|
solps.png | 112.92 KB |
kepler-composite.png | 104.04 KB |