By appointment of Slovenian Ministry of Higher Education, Sciene and Technology, ULFME is charge of the management and/or coordination of the provision of High Performace Computing (HPC) services and is appointed and supported to represent Slovenia in the PRACE AISBL. Within country, ULFME is dedicating its manpower and HPC resources for PRACE activities.
The key coordination objectives are:
The key management objectives are:
The Partnership for Advanced Computing in Europe (PRACE) allows researchers from across Europe to apply for time on high-performance computers from a series of hosting nations via a central peer review process. Within its coordination and admistration ULFME will jointly work with PRACE to:
ULFME dean, Prof.dr. Jožef Duhovnik is appointed as the representative of PRACE in the Council, with dr. Leon Kos as his advisor.
For further information on all PRACE related question please contact prace @ hpc.fs.uni-lj.si.
Fakulteta za strojništvo Univerze v Ljubljani je pred enim letom postala slovenska predstavnica in članica v združenju PRACE – Partnerstvo za napredno računalništvo v Evropi (Partnership for Advanced Computing in Europe).
PRACE združuje vodilne nacionalne centre za superračunalništvo članic Evropske unije in povezanih držav. Povezava med njimi je obenem začetek panevropskega povezovanja superračunalniške infrastrukture, ki omogoča boljši dostop do tega ključnega razvojnega resursa.
Z vstopom v povezavo je Fakulteta za strojništvo UL prevzela del odgovornosti za skupna evropska prizadevanja pri pospeševanju odmevnih znanstvenih dosežkov ter inženirskega razvoja, ki vodi do večje konkurenčnosti Evrope in ima koristne učinke na družbo. Dejstvo, da gre za resno in odločno pobudo Evropske unije, dokazuje tudi dejstvjo, da skupno financiranje projektov PRACE s strani Evropske komisije trenutno dosega 100 milijonov EUR. Dekan UL FS prof. dr. Jožef Duhovnik ocenjuje, da je članstvo v PRACE veliko priznanje fakultetnim naporom na področju HPC-računalništva, vendar obenem velik izziv: »Upravičiti moramo zaupanje države in evropskih partnerjev, ne le v razvojno-tehnološkem smislu, ampak predvsem tudi s spodbujanjem in omogočanjem uporabe superračunalništva v izobraževanju in industriji.«
UL FS je že v celoti integrirala lasten superračunalnik v svoje študijske in raziskovalno-razvojne aktivnosti. Fakultetni laboratoriji se lahko že pohvalijo s trinajstimi odmevnimi projekti za industrijo, ki so dokazali številne prednosti tega pristopa v praksi. Med projekti najdemo napredne simulacije s področja termodinamike in varnosti cestnih ter terenskih vozil, numerično modeliranje in optimizacijo geometrije prostih površin, kot tudi raziskave povezane s paralelnim procesiranjem podatkov (vse podrobnosti o projektih so na voljo na spletnem naslovu http://hpc.fs.uni-lj.si/project). Vendar naloga fakultete kot nacionalnega partnerja ni le, da sama uporablja to izjemno orodje, ampak da obenem spodbuja uporabo superračunalništva v industriji, kjer so možni številni prihranki in bistveno večja učinkovitost izrabe razvojnih kapacitet.
Drugi pomemben steber delovanja PRACE je spodbujanje dijakov in študentov, da razvijajo kompetence v superračunalniškem okolju. Vodja projekta HPC na UL FS doc. dr. Leon Kos poudarja, da fakulteta vlaga veliko energije v popularizacijo te tematike med mlajšo generacijo. Novembra 2012 so tako izvedli tridnevno šolo superračunalništva za 40 dijakov izbranih srednjih šol – Gimnazija Bežigrad, Gimnazija Vič, Škofijska Gimnazija, Vegova Gimnazija, Šolski center Novo mesto (Tehniška gimnazija), Druga Gimnazija Maribor in Šolski center Celje (Elektro- in računalniška srednja šola).
Udeleženci in vodji 1. PRACE šole superračunalništva v Sloveniji (vir: arhiv UL FS)
Poleti 2013 so gostili mlajše podiplomske študente v sklopu mednarodnega projekta izmenjave PRACE Summer of HPC, ki se pod vodstvom mentorjev seznanjajo z uporabo HPC v znanosti in tehniki. Kot rezultat 10-tedenskega dela pa so nastale privlačne in uporabne vizualizacije. Dr. Kos napoveduje, da bo s temi in številnimi drugimi aktivnostmi UL FS stopnjevala zavedanje o pomenu HPC-tehnologije za razvoj družbe, saj kot pravi: ”Nekoč je bil odraz razvoja odgovor na vprašanje, katera država ima jedrsko zmogljivost, danes pa je bolj pomembno vprašanje, katera država ima in zna uporabljati superračunalniške kapacitete.”Zato je pomembno nenehno nadgrajevati stopnjo znanja in kompetenc tega področja. V tem duhu je septembra 2013 potekala PRACE jesenska šola 2013, mednarodni simpozij na temo premagovanja izzivov uporabe HPC-orodij v industriji. Poseben poudarek bo na zahtevah avtomobilistične, letalske in energetske industrije, kjer so možni izjemni učinki in prihranki stroškov.
Priponka | Velikost |
---|---|
Letter of support for membership in PRACE.pdf | 348.71 KB |