Partnerstvo za napredno računalništvo v Evropi (The Partnership for Advanced Computing in Europe – PRACE) organizira poletno šolo dela na superračunalnikih Summer of HPC 2015. Program bo omogočil študentom, da obiščejo 10 superračunalniških centrov po Evropi, kjer bodo razvijali inovativne projekte s pomočjo najbolj naprednih superračunalniških sistemov. Prijave na poletno šolo so odprte do 8. marca 2015.
Poletna šola Summer of HPC omogoča dodiplomskim in magistrskim študentom, da obiščejo HPC (high-performance computing) centre po Evropi in tam med poletjem tudi raziskujejo. Tako se bo 20 študentov iz celotne Evrope v okviru programa izpopolnjevalo v HPC centrih v Veliki Britaniji, Nemčiji, Španiji, Irski, Češki, Italiji, Sloveniji, na Cipru in Madžarskem. V Sloveniji bodo udeleženci raziskovali na superračunalniških sistemih Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani in Fakultete za informacijske študije v Novem mestu.
Udeleženci programa bodo v izbranem HPC centru s pomočjo mentorjev kar dva meseca razvijali znanstvene projekte oz. projekte za industrijo. Področja raziskovanja so različna, saj bodo končni rezultati raziskovanja med drugim omogočili prikaz 3D vizualizacije za medicinske namene in uporabo superračunalniškega sestava za posameznega uporabnika, s pomočjo rezultatov bo lažje raziskovanje površine Marsa, ustvarili pa bodo tudi interaktivno aplikacijo za prikaz vremenskih in klimatskih sistemov, kjer lahko predvidevamo spremembe na osnovi vpliva različnih dejavnikov.
Program bo potekal od 1. julija do 31. avgusta 2015. Ob zaključku poletne šole bodo raziskovalni dosežki študentov tudi nagrajeni in sicer z nagrado za najboljšo vizualizacijo ter imenovanjem HPC ambasadorja. Razglasitev bo potekala na slavnostni podelitvi 1. oktobra 2015.
Prijave na poletno šolo so odprte do 15. marca 2015 na povezavi
https://summerofhpc.prace-ri.eu/apply/. Udeleženci ne potrebujejo predhodnih izkušenj s superračunalniki, za uspešno delo pa je zaželeno znanje programiranja ter seveda vedoželjnost in navdušenje nad delom s HPC.
O PRACE
Partnerstvo za napredno računalništvo v Evropi (The Partnership for Advanced Computing in Europe – PRACE) je mednarodno neprofitno združenje, s sedežem v Bruslju. PRACE raziskovalna infrastruktura zagotavlja vrhunsko podporo znanstvenikom in raziskovalcem iz akademske sfere in industrije. Za PRACE računalniške sisteme skrbijo štiri članice PRACE združenja (BSC iz Španije, CINECA iz Italije, GCS iz Nemčije in GENCI iz Francije). Program je financiran iz evropskega operativnega programa FP7/2007-2013, številka pogodbe RI-312763.
Za več informacij se lahko obrnete na Marjolein Oorsprong:
Telefon: +32 2 613 09 27
E-mail: M.Oorsprong[at]staff.prace-ri.eu